Чи зможу я навчитися розробляти друковані плати?

Чергова серія інформації про нашу бакалаврську освітню програму 172 «Електронні комунікації та радіотехніка». В першій частині ми розповіли про Arduino, але зараз переходимо до більш серйозних речей.

Як Ви вже зрозуміли, в нашій програмі серед іншого ми навчаємо студентів розробляти радіоелектронні пристрої, які взаємодіють між собою за допомогою провідних або бездротових інтерфейсів, передають дані на сервери, керують виконавчими механізмами. Але, що ж об’єднує будь-який пристрій, який можуть розробляти наші студенти? Всі вони виконуються з електронних компонентів, які розміщуються на так званій друкованій платі (PCB – Printed Circuit Board). Ті, хто тримав у руках материнську плату комп’ютера, відеоадаптер, або ж розбирав будь-який електронний виріб – бачили їх. Кожна така плата – унікальна, бо призначена для конкретного виробу, і розробляє її фахівець – дизайнер друкованих плат (PCB Designer). Вона складається зі струмопровідних міжних доріжок – трас, які з’єднують між собою електронні компоненти, які запаюються на плату (наші студенти мають обладнання для пайки у власній лабораторії). Плата – цілий лабіринт з різними рівнями – поверхами (вони називаються шарами – Layers), й переходами між ними! Як правило, кількість шарів 2 або 4, однак, складні друковані плати можуть мати і суттєво більше! Для їх розробки використовується персональний комп’ютер та спеціальне програмне забезпечення – система автоматизованого проектування (САПР). В нашій програмі студенти опановують найсучаснішу САПР Altium Designer, бо якщо подивитися вакансії, де до фахівця вимагаються компетенції з розробки друкованих плат, то, як правило, шукають саме дизайнерів друкованих плат зі знанням Altium Designer. В нашій програмі ми йдемо в ногу з вимогами ринку праці, для того щоб наші випускники були конкурентноздатними як в Україні, так і за кордоном, адже розробник друкованих плат може мати непогану заробітну плату навіть в Україні (https://www.salaryexpert.com/…/printed-circuit…/ukraine). Доречи, програмне забезпечення наші студенти можуть отримати безкоштовно в рамках студентської програми, та встановити у себе на ноутбуці чи ПК, або ж використати ПК в нашій лабораторії 4-43, де розробляти плати на великих моніторах та потужних комп’ютерах дуже зручно.

Отже, на другому році навчання, в третьому семестрі, наші студенти в рамках дисципліни «Сучасні САПР телекомунікацій та радіотехніки» вчаться використовувати програму Altium Designer для створення електронних схем та розробки друкованих плат (включаючи 3D-модель друкованої плати). Але, в першу чергу в цій дисципліні вони вчаться як правильно розробляти друковану плату, щоб вона була надійною, завадостійкою, могла працювати за несприятливих умов. Лабораторний практикум та курсовий проєкт дозволяють отримати важливі практичні навички. Розглядаються також і технології виготовлення плат (як професійні так і в домашніх умовах), тож наприкінці студенти вже можуть зібрати свій перший пристрій на базі друкованої плати!В подальшому, програма Altium Designer використовується і в інших дисциплінах, наприклад, в дисципліні «Комп’ютерні технології проектування» студенти за допомогою неї проводять моделювання роботи електронних пристроїв, в рамках курсових проєктів вони використовують її для виконання схем пристроїв, що розробляються, а наприкінці навчання, у випускній роботі, студенти закріплюють навички розробки друкованих плат.

Таким чином, у випадку успішного опанування всіх освітніх компонент, наш випускник матиме практичний досвід розробника радіоелектронного обладнання в програмі Altium Designer. За дисципліни напрямку конструювання на спеціальності «Електронні комунікації та радіотехніка» відповідає Велігорський О.А., який має як значний практичний досвід розробки друкованих плат в рамках наукових проєктів, замовлень від іноземних компаній та роботи за кордоном, так і досвід викладання – він проводив курс з розробки друкованих плат для аспірантів та наукових співробітників в Естонії, а в липні 2023 року буде проводити експрес-курс в рамках докторської школи в Португалії. Ним же підготовлено авторський відеокурс на YouTube, який також доступний для наших студентів. Тож якщо Ви хочете працювати дизайнером друкованих плат та розробляти сучасні радіоелектронні вироби – наша програма «Електронні комунікації та радіотехніка» дасть Вам такі можливості!