Два роки тому, наприкінці 2021 року, ми започаткували підбиття річних підсумків. тоді ми вперше опублікували річний звіт роботи кафедри. Не сухі цифри опублікованих статей чи отриманого стороннього фінансування, а живі факти, що запам’яталися нам або нашим студентам. І от, цього року, пропустивши 2022 підсумковий звіт (хоча, і за 2022 рік нам є багато що розповісти), ми продовжуємо цю традицію.
Освітній процес продовжився у дистанційному форматі до кінця жовтня 2023 року, однак, вже в листопаді двері лабораторій знову відчинилися для студентів, і вони змогли вперше за кілька років виконувати лабораторні роботи в університеті, а не за допомогою дистанційних методів навчання. Завідувач кафедри РТВС Олександр Велігорський вперше залучався в якості експерта під час міжнародної акредитації, яка проводилася Румунським агентством із забезпечення якості вищої освіти.
Академічна мобільність. Враховуючи те, що більшість наших здобувачів та викладачів – чоловіки, цього року були об’єктивні проблеми з міжнародними програмами академічної мобільності, і заплановані візити до Бонн-Райн-Зіг університету прикладних наук не вдалося реалізувати. Однак, у 2023 році була розпочата робота з внутрішньої академічної мобільності з Національним університетом “Запорізька політехніка”, і сподіваємося, вже наступного року перші мобільності будуть реалізовані.
Міжнародні проєкти. В 2023 році наша кафедра продовжила роботу над проєктом Horizon2020-MSCA-Innovative Training Networks під назвою SMARTGYsum, спрямованого на підготовку нових фахівців – аспірантів шляхом запровадження міждисциплінарної та інноваційної програми досліджень та навчання, що об’єднує різні наукові галузі з залученням представників промисловості, щоб дати можливість новому поколінню молодих дослідників розвивати нову “зелену” енергетичну економіку в Європі загалом та в Україні зокрема. Цього року двоє співробітників кафедри РТВС – Олександр Велігорський та Олександр Гусев провели на докторській школі в Португалії спецкурс для аспірантів “PCB design techniques for power electronic devices to ensure reliability and resilience”, який містив як лекційну, так і лабораторну частини, де учасникам потрібно було знайти недоліки на друкованій платі та фізично виправити їх, покращивши таким чином електромагнітну сумісність цієї плати. Крім цього, кафедра розпочала участь у новому міжнародному проєкті “Lab Discovery Engine” за програмою Horizon Europa (HORIZON-CL4-2021-HUMAN-01 “A HUMAN-CENTRED AND ETHICAL DEVELOPMENT OF DIGITAL AND INDUSTRIAL TECHNOLOGIES 2021”), в рамках суб-гранту проєкту NGI-Search. Задачею викладачів кафедри буде розробка тестових віддалених лабораторій з використанням нового фреймворку LAB DISCOVERY ENGINE. Крім цього, доцент кафедри, директор інституту ЕІТ Сергій Іванець є учасником двох проєктів за програмою Erasmus+: DEFEP – Erasmus+ KA2 та AIFEU – Erasmus+ Jean Monnet Module. Таким чином, активна міжнародна діяльність кафедри у 2023 році продовжилася.
Рейтинг викладачів та кафедр. Як і два роки назад, в серпні 2023 року наша кафедра стала переможцем у кафедральному заліку рейтингування структурних підрозділів, Олександр Гусев – став переможцем в особистому заліку, а загалом двоє співробітників – Олександр Гусев та Олександр Велігорський увійшли в ТОП-10 викладачів за результатами оцінювання науково-педагогічних працівників університету за 2022 календарний рік.
Оновлення лабораторної бази та обладнання. На жаль, у 2022 році, коли Чернігів активно обстрілювався російськими загарбниками, приміщення кафедри постраждали, і частина обладнання була втрачена. Однак, у 2023 році на допомогу прийшли колеги з партнерського університету Бонн-Райн-Зіг в Німеччині, які зібрали вживане обладнання (ноутбуки, персональні комп’ютери, оргтехніку), а також придбали обладнання для нової лабораторії “Цифрових систем радіозв’язку”, яке буде впроваджуватися в освітній процес бакалаврської та магістерської програм “Телекомунікації та радіотехніка”. Крім цього, німецький університет-партнер також започаткував програму “від студента до студента”, де в рамках програми допомоги випускники зібрали кошти для обладнання студентської лабораторії MakerLab, якою будуть користуватися студенти інституту електронних та інформаційних технологій. Запуск її заплановано на 2024 рік.
Підготовка наукових кадрів. Як і два роки назад, в грудні, однак вже 2023 року захистив дисертацію доктора філософії старший викладач кафедри РТВС – Фесенко Артем Петрович (керівник – к.т.н., доцент Гусев Олександр Олександрович). Однак, якщо попередній захист відбувався в Інституті електродинаміки НАНУ, то цього разу захист вже відбувався в стінах національного університету “Чернігівська політехніка” в рамках акредитованої програми доктора філософії за спеціальністю 141. Варто відзначити, що для Олександра Олександровича це вже другий захищений здобувач рівня доктор філософії / кандидат технічних наук.
Тож наприкінці року, що минає, вітаємо всіх наших колег, студентів, знайомих з Різдвом Христовим та прийдешнім Новим 2024 роком, бажаємо досягнення запланованих цілей та невпинного розвитку! Бажаємо, щоб наступний рік став роком нашої перемоги та миру, хай все буде добре!